Bratislava, 10. september – Jednou z organizácií, ktorá by mohla značne pocítiť závažne škrty výdavkov, v rozpočte Veľkej Británie, je aj svetová sieť pobočiek verejnoprávnych televízií a rádií BBC, ktoré vysielajú v 32 krajinách. Z tohtoročného takmer 330 miliónového grantu ministerstva zahraničných veci, totiž o rok s najväčšou pravdepodobnosťou uvidí už len 75 percent čiastky, čo je menej ako 250 miliónov eur, uvádza britský denník The Guardian.
S najväčšou pravdepodobnosťou sa táto zmena premietne v okamžitom zrušení pobočky v Mjanmarsku. Tá má vysoké náklady a pritom relatívne nízke publikum, napriek tomu, že v krajine už vysiela 70 rokov. „Otázka ľudských práv nie je dostatočným argumentom pre novú kanceláriu zahraničných veci,“ cituje Guardian svoj zdroj.
Za závažný argument ju však považujú predstavitelia britskej opozície. „Zrušenie svetovej pobočky v Mjanmarsku by bolo darom pre vojenskú chuntu a urážkou voči politickým väzňom zatvoreným v barmských väzniciach bez toho, aby spáchali nejaký zločin,“ kritizoval tieto dohady bývalý minister zahraničných veci za labouristickú stranu David Miliband.
Pod otáznikmi je aj zotrvanie BBC v Moskve. Jej služby využíva až 700 tisíc ruských poslucháčov a ďalší milión využíva internetové spravodajstvo v ruštine. O ukončení samostatného vysielania na území krajín bývalého sovietskeho bloku sa už diskutovalo skôr. Podľa niektorých by sa tieto finančné zdroje dali omnoho lepšie využiť v regiónoch, kde sa Veľká Británia pokúša dosiahnuť politické zmeny.
Rozhodnutie o konečnej podobe škrtov bude zverejnené až 20. októbra. Dovtedy budú mať predstavitelia BBC 6 týždňov na rokovanie so zástupcami vlády.
Celá debata | RSS tejto debaty