15:21 Aktualizované o vyjadrenie Jaroslava Kaczynského
Bratislava, 12. januára – Hlavnou príčinou aprílovej leteckej katastrofy pri Smolensku, počas ktorej zahynul vtedajší poľský prezident Lech Kaczynski, bolo rozhodnutie posádky lietadla nepristáť na náhradnom letisku, napriek riziku, ktoré vysokopostaveným pasažierom hrozilo. „Počas letu posádka lietadla Tu-154 neraz dostala informáciu o tom, že meteorologické podmienky na cieľovom letisku nezodpovedajú minimu stanovenému orgánmi vzdušnej dopravy Bieloruska a letiska Smolensk Severnyj a rovnako podmienkam posádky poľského lietadla Jak-40, ktorý predtým pristal na letisku Smolensk,“ uviedla predsedníčka Medzištátnej leteckej komisie (MAK) Tatiana Andonina počas tlačovej konferencie v Moskve.
Piloti sa navyše pokúsili o nebezpečný manéver napriek tomu, že od dispečerov nedostali oficiálne povolenie na pristatie. Posádka mala povolenie na skúšobný pristávaci manéver do výšky minimálne 100 metrov. Následne mali lietadlo navigovať na druhé kolo.
Medzi ďalšie príčiny tiež zaradili experti MAK psychologický tlak zo strany vysokopostavených veliteľov na pilotov lietadla. Konkrétne sa poukazuje aj na to, že v krvi veliteľa poľských vzdušných síl Andrzeja Blasika, ktorý bol v čase nehody v kabíne pilotov, našli experti 0,6 promile alkoholu.
Experti z Ruska, Poľska a USA pritom odmietli vziať do úvahy námietky poľských predstaviteľov, ktoré tí poslali v decembri ako odpoveď na prezentovanú správu. Podľa nich medzi dôvody nešťastia nemožno zaradiť stav cieľového letiska ani prípravu pozemného personálu, ktorý let riadil. „Tieto námietky nemajú technický charakter a smerujú k pátraniu zodpovednosti a viny konkretných osôb a strán, čo sa však netýka technického vyšetrovania. Cieľom technického vyšetrovania je objasniť okolnosti, faktory a príčiny leteckej udalosti,“ vysvetlil toto rozhodnutie predseda technickej komisie MAK Alexej Morozov. Stopäťdesiat stranový dokument poľskej strany napriek tomu bude súčasťou záverečnej správy, no žiadnym spôsobom neovplyvní jej závery, vysvetlila Andonina.
Minister spravodlivosti Poľskej republiky Krzysztof Kwiatkowski už v tomto roku upozornil, že v prípade ak MAK nevezme do úvahy poznámky poľských predstaviteľov, Varšava pripraví vlastnú záverečnú správu o leteckej nehode.
Brat Kaczynského: Obvinenia sa nezakladajú na dôkazoch
Brat zosnulého prezidenta a predseda poľskej opozičnej strany Pravo a spravodlivosť Jaroslav Kaczynski odmietol akceptovať výsledky vyšetrovania MAK. „Toto je efekt rozhodnutia, ktoré prijal poľský premiér Donald Tusk – ponechať viesť vyšetrovanie Rusov (…) Dnes vidíme následky v podobe správy, ktorá obviňuje poľských pilotov a Poľsko celkovo a jednostranne bez akýchkoľvek dôkazov,“ konštatoval s tým, že psychologický nátlak na pilotov prezidentského špeciálu označil za špekulácie. Rovnako podľa neho na rozhodnutie posádky nemohol mať žiaden vplyv alkohol v krvi Blasika.
Ruská strana dnes poukázala na to, že k záverom vyšetrovania ruskí a poľskí vyšetrovatelia došli spoločne a to v rámci bezprecedentnej spolupráce. Stálymi členmi vyšetrovacieho tímu MAK boli 24 experti z Poľska. Navyše predstavitelia poľskej prokuratúry boli prítomní pri otváraní čiernych skriniek havarovaného lietadla.
Áno primárne posádka, ale sekundárne,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty