Bratislava, 22. august – Rusko dnes oslavuje Deň štátnej vlajky, vyhlásený prezidentským nariadením 20 augusta 1994. Oslavy sú spojené s historickým dátumom 22. augusta 1991, keď bola po prvýkrát oficiálne zdvihnutá ruská trikolóra na budove vlády (Bieleho domu), ktorá nahradila červenú vlajku s žltým kosákom, kladivom a hviezdou, reprezentujúcu od roku 1918 krajiny Sovietskeho zväzu.
V súvislosti so sviatkom vo väčšine veľkých miest sú dnes naplánované slávnostné podujatia. Ulice zaplnili auta ozdobene trikolórou, dobrovoľníci v niektorých mestách rozdávajú malé vlajky. Vo Voroneži obyvatelia vytvorili živú trikolóru, keď na každom z troch využitých mostov sa zhromaždili ľudia oblečení do jednej z troch farieb. Vladivostok ponúkol svojim obyvateľom biele plátno na ktorom každý záujemca mohol nechať červeno-modré odtlačky svojich rúk. V rade miest podujatie oslávili športovými podujatiami na bicykli či korčuliach, ktorých sa zúčastnili ľudia oblečení vo farbách vlajky.
Oslavy využili asi päťdesiati predstavitelia politickej opozície vo vedení s členom demokratického hnutia „Solidárnosť“ Borisom Nemcovym, ktorí usporiadali protestné zhromaždenie v centre Moskvy. Potýčky s políciou vyvolala výzva jedného z vystupujúcich zmeniť protest na pochod mestom s ruskou vlajkou. Po tom ako sa protestujúci pokúsili po tretí raz pretrhnúť obkľúčenie bezpečnostných zložiek, ktoré stretnutie monitorovali, začala polícia pochodujúcich zatýkať. Celkovo zadržala približne 20 ľudí, vrátane Nemcova a lídra moskovského oddelenia „Solidárnosti“ Michaila Šnajdera. Napriek tomu, že predstavitelia opozície vyjadrili protest a pohoršenie v súvislosti so správaním polície v deň štátneho sviatku, priznali, že na pochod od predstaviteľov Moskovskej vlády povolenie nedostali.
Používanie štátneho symbolu je prísne upravené Zákonom o Štátnej vlajke Ruskej federácie. Trikolóra musí byť neustále zdvihnutá na budovách administrácie prezidenta, vrchnej a dolnej komory parlamentu, Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, Najvyššieho arbitrážneho súdu, Generálnej prokuratúry, Národnej banky, Najvyššieho kontrolného úradu, Ústrednej volebnej komisie či rezidencie ombudsmana. Za urážku štátneho symbolu hrozí vinníkom trest odňatia slobody až do dvoch rokov.
Prvý návrh ruského štátneho symbolu sa objavil v roku 1667. Mal trojuholníkový tvar s modro-bielo-červeným pásikmi v tvare písmena „V“. Už v roku 1705 ho nahradila dnes používaná trikolóra bielo-modro-červenej farby, ktorú navrhol a nechal rozmiestniť na lode ruský cár Peter I. Krátku dobu od roku 1858-1883 bola vlajka nahradená čierno-žlto-bielými pásmi cárom Alexandrom II. Jeho nástupca Alexander III. sa však vrátil k pôvodnému návrhu. V tejto podobe vlajka zotrvala až do zmeny politického režimu v roku 1918, keď ju nahradila červená bojová vlajka „proletárskej revolúcie“.
Celá debata | RSS tejto debaty