Bratislava 16. apríl – Priemerná ruská rodina by musela šetriť minimálne 113 rokov, aby si mohla kúpiť byt stredných rozmerov v elitnej štvrti v centre Moskvy. Drahšie bývanie v luxuse ponúka už len Hongkong, kde tamojšia rodina na podobný byt musí zarábať viac ako dve storočia. Vyplýva to z výsledkov prieskumu prestížnej realitnej kancelárie Chesterton, ktorá okrem iného v roku 2009 sprostredkovávala v Londýne kúpu budovy pre štátny Investičný fond Líbye za viac ako 135 miliónov eur.
Experti vychádzali zo štatistických údajov, podľa ktorých príjem priemernej rodiny z Moskvy je 24.280 eur ročne, pričom cena luxusného bytu stredných rozmerov je takmer 2,7 milióna eur. V najdrahšom Hongkongu je cena podobného bytu o viac ako 200.000 menšia. V porovnaní s Moskovčanmi však rodina z tejto čínskej administratívy zarobí o polovicu menej.
Lepšie však na tom s dostupnosťou bývania nie sú ani ďalšie veľké mestá. V Londýne je tento ukazovateľ na úrovni 65 rokov a v New Yorku len o 10 rokov menej. Reálnejšie čísla boli zaznamenané v Kyjeve (39 rokov), Paríži a Ženeve (32 rokov).
Najlepšie ukazovatele z luxusných megapolisov má Abú Dhabí. Tamojšie rodiny s priemerným príjmom takmer 100.000 eur ročne by si byt v elitnej štvrti mestá mohli kúpiť už za 11 rokov. Ako však poukázali odborníci na tento ukazovateľ vplýva aj veľkosť rodiny. Kým v Európe a Rusku má často rodina len dvoch ľudí, v Spojených arabských emirátoch je to 10 ľudí.
Rusko sa drží na vrchole rebríka aj v zozname nízkej dostupnosti bežného bývania. Podľa údajov medzinárodnej realitnej agentúry Evans je krajina spomedzi 40 hodnotených krajín na 5 mieste. Tamojší obyvatelia potrebuje na kúpu bytu dostávať priemerný plat aspoň 26 rokov. Najhoršie je v tomto ukazovateli Maroko, kde sa ceny bytov pohybujú na úrovni šesťdesiat siedmich priemerných ročných platov a naopak najlepšie USA. Američan si môže podľa týchto údajov kúpiť strechu nad hlavou za menej ako tri priemerné ročné platy.
Celá debata | RSS tejto debaty