Bratislava, 30. december – Slovenská republika obsadila 38. priečku zo všetkých 167 porovnávaných štátov v rebríčku Úrovne demokracie v roku 2010 britskej agentúry The Economist Intelligence. Ide tak o posun o desať priečok oproti roku 2008, keď sa umiestnilo až 48.
Podľa autorov zoznamu s podtitulom „Demokracia na ústupe“ Slovensko dosahuje nadpriemerné ukazovatele v oblasti volebného procesu a pluralizmu a občianskych slobôd. Naopak najhoršiu známku 5.0 na 10 bodovej stupnici dosiahlo v hodnotení politickej kultúry, čím sa zaradilo na jednu úroveň s africkou Rwandou. Naša krajina sa tak zaradila do zoznamu, v ktorom figuruje 53 krajín s „nedostatkami v demokratickom režime“.
Plnú demokraciu majú podľa Economistu obyvatelia 26 krajín. Prvé tri priečky v zozname obsadili Nórsko, Island a Dánsko. Všetky z menovaných štátov dosiahli priemerné hodnotenie viac ako 9.50 oproti slovenskému priemeru 7.35. Pozitívne hodnotenia dosiahli aj naši západní susedia – Rakúsko na 13. a Česko na 16. mieste, hneď pred USA, ktorému autori vyčítali pokles v dodržiavaní občianskych práv v dôsledku boja proti terorizmu. Naopak Maďarsko (43.), Poľsko (48.) a Ukrajina (67.) by sa od nás mohli princípom demokracie učiť.
Do zoznamu sa zaradila aj osobitná skupina 33. režimov s hybridným politickým zriadením. Na čele tohto rebríčku sa umiestnil Hong Kong, ktorý v celkovom hodnotení skončil 80. Medzi tieto krajiny sa zaradilo aj Rusko, ktoré skončilo vysoko na 107. priečke s priemerným hodnotením iba 4.26, pred Nepálom a za Kirgizskou republikou, kde len v júni prebehli masové nepokoje, počas ktorých bol zvrhnutý vtedajší prezident Kurmanbek Bakijev.
Do zoznamu krajín s autoritatívnym režimom sa v tomto roku dostalo až 55 krajín, medzi nimi aj Kuba (121.), Bielorusko (130.), Čína (136.) či Irán (158.). Zoznam úrovne demokracie 167 krajín v tomto roku uzavrela Severná Kórea, ktorá dostala priemerné hodnotenie len 1.08.
No neviem.. vzor demokracie USA, nic ...
Celá debata | RSS tejto debaty