Rusko odpálilo raketu s jadrovou hlavicou na Kamčatku

Bratislava, 7. október – Atómová ponorka „Dmtrij Donskoj“ dnes úspešne odpálila medzikontinentálnú balistickú raketu (MBR) „Bulava“ z Bieleho mora na vojenskú základňu „Kura“ na Kamčatke. Ide o prvú úspešnú skúšku ponorkovej rakety od roku 2008. Posledné tri skúšky skončili rozpadom rakety vo vzduchu.

„Významnou vlastnosťou Bulavy je jej schopnosť úspešne prekonávať ako existujúce, tak aj perspektívne systémy protiraketovej obrany, krátky aktívny úsek trajektórie letu a neovplyvniteľnosť systémami na zmenu fyzikálnych polí zbraní, ktoré môžu byť v priebehu najbližších 10 rokov rozmiestnené vo vesmíre,“ uviedol člen spoločenskej rady ministerstva obrany Ruska Igor Korotčenko.

Zároveň potvrdil, že tento projekt patrí medzi priority ruského obranného priemyslu. V súčasnosti na ňom pracuje viac ako 650 štátnych a súkromných podnikov. Špeciálne pre tento systém bola navrhnutá jadrová hlavica, ktorá ma vylepšené takticko-technické charakteristiky oproti tým, ktoré krajina v súčasnosti používa. Platforma Bulavy má byť schopná niesť až osem jadrových blokov k miestu cieľa.

Podľa pôvodných plánov mala byť Bulavou vyzbrojená prvá ponorka už v minulom roku a do roku 2015 nimi mali vybaviť ďalších osem ponoriek. Konočenko predpokladá, že vyzbrojenie armády týmto systémom by malo zabezpečiť Rusku jadrovú bezpečnosť na nasledujúcich 30-40 rokov. Dnešný pokus bol šiesty úspešný z trinástich, ktoré Rusko doteraz uskutočnilo.

Rusko spustilo Facebook pre mŕtvych

04.09.2011

Bratislava, 4. september – V Rusku bola spustená nová sociálna sieť, ktorá je venovaná výlučne mŕtvym ľuďom. Portál pomnipro.ru (pamätaj o / spomínaj na) umožňuje internetovým užívateľom registrovať svojich zosnulých príbuzných, priateľov, ale aj slávne osobnosti. Svoj elektronický pamätník už má napríklad Elvis Presley, prevažujú však najmä [...]

Žena vyskočila z desiateho poschodia kvôli záchrane mačiatka

14.06.2011

Bratislava 14. jún – Obyvateľka ruského mesta Ťumeň vyskočila z okna bytu na desiatom poschodí pri pokuse zachrániť svoje mačiatko. O obetavosti mladej ženy informoval regionálny portál NashGorod.ru. K incidentu došlo v piatok (10.6.) v nočných hodinách. Ruska, ktorej meno ostáva utajené, sa rozhodla pre sebaobetavý krok po tom, ako zistila, že sa jej mačiatko [...]

Vjačeslav Bykov ako tréner ruskej reprezentácie končí

21.05.2011

Bratislava, 21 máj – Vjačeslav Bykov, ktorý bol hlavným trénerom ruského hokejového družstva od roku 2006, zrejme na tomto poste skončí. Spolu s ním by mál z družstva odísť aj jeho trénersky partner Igor Zacharkin. Informoval dnes o tom portál Sportbox.ru Podľa informácii servera rozhodnutie vzdať sa trénerského tandemu bolo prijaté v piatok večer (20.5.) počas [...]

Putin, Ľudmila

Striptízové bary, tajná rodina a domáce násilie. Nová kniha o Putinovi odhaľuje jeho skrytú tvár

13.10.2025 22:40

Takéto odhalenie prináša nová kniha Sám cár od dvoch ruských autorov.

topolanek

Český expremiér Topolánek oznámil, že má rakovinu pankreasu

13.10.2025 20:08

Podrobnejšie svoj zdravotný stav nerozoberal.

SR Sliač letisko otvorenie Pellegrini BBX

Pellegrini: Letisko Sliač prechádza najväčšou rekonštrukciou vo svojej histórii

13.10.2025 18:24

Obnova letiska, ktoré bude slúžiť ako základňa pre slovenské stíhačky F-16, má byť dokončená v roku 2027.

pavol gašpar,

SaS chce zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu k nehode riaditeľa SIS. Gašpar tvrdí, že polícia ho riadne vypočula

13.10.2025 18:15

Neodpovedal na novinárske otázky v súvislosti s tvrdeniami opozičnej SaS, že si polícia nevyžiadala kamerové záznamy nehody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 142
Celková čítanosť: 331330x
Priemerná čítanosť článkov: 2333x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy