Utajovanie okolnosti Katynskej masakre je zákonné, rozhodol Najvyšší súd

26. januára 2011, russianews, Nezaradené

Bratislava, 26. januára – Ruský Najvyšší súd dnes rozhodol, že rozhodnutie o utajení materiálov súvisiacich s udalosťami známymi ako Katynský masaker, neodporuje platnej legislatíve a je zákonné.

Rozhodnutie o utajení materiálov súvisiacich s masovou popravou poľských dôstojníkov v Katynskom lese prijala Hlavná vojenská prokuratúra. Celkovo do tejto skupiny bolo zaradených 116 zväzkov z prípadu, zvyšných 67 Moskva poskytla na preštudovanie poľskej verejnosti. Toto rozhodnutie však pobúrilo predstaviteľov mimovládneho centra pre ochranu práv Memorial. Tí podali sťažnosť na prešetrenie tohto rozhodnutia. Moskovský súd ich požiadavky odmietol, no na jar 2010 Najvyšší súd vrátil prejednanie späť na súd nižšej úrovne. Až po tom ako Moskovský súd potvrdil svoj rozsudok, sa dnes s týmto stanoviskom stotožnil aj Najvyšší súd.

levonevsky.org

Otázka udalosti v Katyni ostáva aj naďalej jednou z určujúcich vo vzťahu medzi Moskvou a Varšavou. Týka sa zajatia 14 tisíc poľských dôstojníkov a predstaviteľov poľskej inteligencie v roku 1940. Priestor pre spochybňovanie ich osudu otvorila skutočnosť, že o masovom vyvražďovaní ako prví informovali až predstavitelia fašistického Nemecka v roku 1943, ktorí za vinníkov označili vojakov vtedy znepriateleného ZSSR. Kremeľ zo svojej strany tvrdil, že za masakru môžu Nemci.

Významná zmena k tomuto stanovisku bola zaznamenaná až v roku 1990, keď predstavitelia sovietskej vlády priznali, že rozstrel nariadili zložky NKVD. Napriek tomu v roku 2004 vyšetrovanie prípadu bolo ukončené pre uplynutie premlčacej lehoty, čo neskôr potvrdil aj Najvyšší súd.

wikipedia.org

Zámer uctiť si pamiatku obetí Katynskej masakry sa stal osudným pre poľského prezidenta Lecha Kaczynského a ďalších 95 ľudí na palube prezidentského lietadla, ktoré havarovalo 10. apríla 2010 pri neúspešnom pokuse pristať na ruskom letisku Smolensk počas hustej hmly. Podľa ruskej strany nešťastie zapríčinilo rozhodnutie pilotov pristať za nepriaznivých podmienok a tlak, ktorý na nich mali vyvíjať vysoko postavení pasažieri. Časť z poľských predstaviteľov však výsledky vyšetrovania odmietla akceptovať.