Ruskí pozorovatelia zabudli, čo videli počas volieb v Bielorusku

24. januára 2011, russianews, Nezaradené

Bratislava, 24. januára – Ruskí pozorovatelia, ktorí sa zúčastnili decembrových prezidentských volieb v Bielorusku, nezverejnia záverečnú správu. Na otázku denníku Vedomosti o voľbách, hlava ruskej komisie Leonid Ivlev vyhlásil, že už na všetko zabudol. Jeho kolega, člen pozorovateľskej misie Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) Igor Borisov, novinárov upozornil, že zverejnenie takej správy vôbec nie je povinné.

„Misia prišla k záveru – fakty, ktoré by mohli spochybniť celkový výsledok volieb, neboli objavené,“ stručne informoval Borisov. Zároveň odmietol komentovať udalosti, ktoré voľbám predchádzali, či vývoj situácie po voľbách, keď mieste policajné zložky zatkli viac ako 600 predstaviteľov opozície, novinárov a demonštrantov, ktorí sa zhromaždili počas volebnej noci na hlavnom námestí. Podľa jeho slov sa mandát misie týchto okolnosti netýkal a ak by sa pozorovatelia o niečo také pokúsili, mohlo by to mať negatívne následky, keďže by to znamenalo prehodnocovať celý politický systém nezávislého štátu.

livejournal.com

Pôvodne ruskí predstavitelia sľúbili zverejniť záverečnú správu ešte v decembri, no následne jej odhalenie pod rôznymi zámienkami niekoľkokrát odkladali. Ako uviedol denníku bieloruský politológ za takýmto rozhodnutím Moskvy môže byť značne ochladenie vzťahov s Alexandrom Lukašenkom, ktorý bol viac ako 70 percentami voličov vo voľbách zvolený na post hlavy štátu už po štvrtýkrát. Podotkol, že ruský prezident Dmitrij Medvedev zablahoželal Lukašenkovi k „výsledkom volieb“, nie k víťazstvu a ruské médiá pokračujú v ostrej kritike bieloruského lídra.

Výsledky prezidentských volieb v Bielorusku odmietli uznať predstavitelia OBSE, ktorým sa predovšetkým nepozdávalo masové zatýkanie, ako aj viacerí politici európskych štátov. Poslanci EÚ žiadali tento týždeň opätovné zavedenie sankcií voči Minsku a Poľsko schválilo zoznam neželaných osôb, v ktorom sa údajne nachádzajú mená sudcov, prokurátorov a iných osôb podieľajúcich sa na potlačení protestov. Medzinárodní predstavitelia misie SNŠ ale označili voľby za prehľadné a demokratické. Ruskí pozorovatelia boli členmi komisií SNŠ aj OBSE.

Výsledky volieb v Bielorusku kritizoval aj minister zahraničných veci SR Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) a poslanec Národnej rady SR Peter Osuský (Most-Híd / OKS), ktorý sa volieb zúčastnil ako pozorovateľ OBSE. Predseda SNS Ján Slota staronovému prezidentovi Bieloruska naopak k výsledkom blahoželal.

Práve dnes bieloruská prokuratúra začala trestné stíhanie voči Ivanovi Kulikovovi, ktorý mal záujem kandidovať v prezidentských voľbách, no nedokázal získať potrebný počet podpisov na registráciu kandidatúry. Vyšetrovatelia ho obviňujú zo zneužitia pracovného postavenia, ktoré mal využiť k poberaniu platov zamestnancov, ktorí v jeho oddelení nikdy v skutočnosti nepracovali. Touto cestou mal v priebehu ôsmich rokov získať viac ako 7000 dolárov.