8 rokov od teroristického útoku v priamom prenose

23. októbra 2010, russianews, Nezaradené

Bratislava, 23. októbra – Rusko si dnes pripomína ôsme výročie trojdňovej rukojemníckej drámy v Divadelnom centre Dubrovka, ktorá svojou masívnou medializáciou a ohlasom v celom svete pomerne výrazne zmenila vzťah verejnej mienky v zahraničí voči čečenským povstalcom a spoločne s útokom na školu v Severnom Osetsku, znamenala výraznú stratu podpory separatistov u obyvateľstva kaukazských regiónov Ruska.

Útočníci vtrhli do divadla na Dubrovke 23. októbra, približne štvrť hodinu po deviatej hodine večer, počas predstavenia muzikálu Nord-Ost, keď sa v sále nachádzalo viac ako 800 ľudí, vrátane zamestnancov divadla. Počas prvých minút sa niektorým zajatcom podarilo ujsť z budovy cez zadné dvere a skokom z okna. Prevažná väčšina však ostala uväznená s viac ako 50 ozbrojencami, ktorí celý priestor zamínovali výbušninami, ktorých celková sila bola neskôr odhadnutá na 110-120 kilogramov TNT.

Prvé správy o motíve teroristov sa objavili až nasledujúci deň vo večernom vysielaní televízie Al Jazeera, ktorá odvysielala vopred pripravený príhovor lídra skupiny Movsara Barajeva. V ňom vyhlásil, že sú teroristi samovražední útočníci a výmenou za životy zajatcov očakávajú okamžitý odchod ruskej armády z Čečenska. O niekoľko hodín neskôr sa zajatcom podarilo telefonický spojiť s televíziami, ktoré žiadali nezačínať útok, pretože ozbrojenci prisľúbili za každého zraneného zo svojich radov zabíjať desiatich zajatcov.

Narastajúce napätie sa vystupňovalo 25. októbra, keď ráno okolo obkľúčenia, ktoré vytvorili zásahové zložky, sa zhromaždili rodiny a blízki zajatcov, ktorí žiadali, aby vláda splnila všetky požiadavky teroristov.

Na základe rokovania hláv ministerstva vnútra a ruských bezpečnostných služieb s vtedajším prezidentom Vladimírom Putinom bola teroristom predložená oficiálna ponuka poskytnutia milosti v prípade, že prepustia všetkých zajatcov. V priebehu dvoch dní sa tiež viedli aktívne rokovania so samovražednými útočníkmi, ktorých sa zúčastnilo viacero vysokopostavených ľudí, vrátane čečenského poslanca federálneho parlamentu Aslambeka Aslachanova, či známej speváčky Ally Pugačovej. Celkovo sa takouto cestou podarilo dojednať prepustenie niekoľkých ľudí, medzi ktorými bolo aj 8 detí.

Zajatecká dráma vyvrcholila v skorých ranných hodinách 26. októbra. O pól šiestej ráno sa vedľa budovy divadla ozvalo tri výbuchy a niekoľko rán zo samopalov. Približne o tridsať minút neskôr špeciálne zložky zahájili zásahovú akciu, v rámci ktorej použili nervovo-paralyzujúci plyn, čím chceli znemožniť útočníkom odpálenie tridsiatich výbušnín, ktoré by viedlo ku katastrofickým následkom. Už o pól hodinu neskôr oficiálny predstaviteľ FSB oznámil, že je budova pod kontrolou bezpečnostných zložiek a väčšina teroristov, vrátane lídra, bola zneškodnená. Pred budovu, v ktorej sa odohrávala trojdňová dráma, boli okamžite pristavené desiatky sanitiek, ktoré boli pripravené poskytnúť pomoc všetkým zajatcom.

Podľa oficiálnych informácií obeťami teroristického útoku sa stalo 128 ľudí, z toho 8 boli občanmi iných krajín a ďalší piati boli hospitalizovaní so strelnými poraneniami. Štyroch zajatcov sa dlhodobo nedarilo identifikovať, a preto nemohli figurovať v zozname obetí.

Celkovo bezpečnostné zložky pri útoku zneškodnili 50 teroristov, z toho 32 mužov a 18 žien, samovražedných útočníčiek, tzv. „čiernych vdov“. Ďalších troch sa podarilo zadŕžať a následne odsúdiť k trestu do 22 rokov väzenia.

Vyšetrovanie ukázalo, že organizátormi útoku boli Šamiľ Basajev, Zelimchan Jandarbijev a Achmed Zakajev. Kým prvých dvoch sa podarilo zneškodniť, v rámci iných zásahov proti ozbrojencom, posledný doteraz žije vo Veľkej Británii, ktorá mu v roku 2003 udelila politický azyl.