Založ si blog

Rusko si pripomina 19. vyrocie od pokusu o navrat ku komunizmu

Bratislava, 19. august – Rusko si dnes pripomína 19. výročie od založenia Štátnej komisie pre mimoriadne situácie v ZSSR, viac známu pod skratkou GKČP, ktorá sa pokúsila o štátny prevrat v roku 1991 a spustila lavínu udalosti známu ako “augustový puč”. Jej neúspech však len urýchlil proces rozpadu komunistickej krajiny.

Samovyhlasená štátna inštitúcia pozostávala z konzervatívne zmýšľajúcich členov vládnej komunistickej strany a svoje správanie vysvetľovala potrebou “prekonať hlbokú celospoločenskú krízu, chaos a anarchiu, ktoré predstavovali hrozbu pre život a bezpečie občanov ZSSR, suverenitu a teritoriálnu jednotnosť, slobodu a nezávislosť vlasti”. Súčasťou plánov povstalcov bolo násilne zvrhnutie vtedajšieho prezidenta ZSSR Michaila Gorbačova, ktorý bol hlavným ideológom “perestrojky” a zabránenie podpisu “Dohody o zväze suverénnych štátov”, ktorý bol naplánovaný na 20. augusta a počítal s reformáciou ZSSR na federáciu pozostávajúcu z 9 bývalých krajín ZSSR (bez Litvy, Lotyšska, Estónska, Gruzínska, Arménska a Moldavska).

Novovytvorená komisia stihla vyhlásiť 6-mesačný mimoriadny stav, vpustila do ulíc Moskvy viac ako 4-tisíc vojakov a niekoľko stoviek obrnenej vojenskej techniky, vrátane viac ako 350 tankov, zaviedla prísnu cenzúru médií, pričom niektoré z nich zakázala, a zrušila časť ústavných práv a slobôd občanov. Zároveň využila neprítomnosť Gorbačova, ktorý v tom čase trávil dovolenku na Kryme a ohlásila jeho dočasné odvolanie z pozície pre údajné zdravotné problémy.

Na odpor povstalcom sa postavil vtedajší prezident Ruskej Federácie Boris Jelcin, ktorého podporovala časť z veliteľov vojenských zložiek. Centrom odporu bol vyhlásený “Biely dom” (budova ruskej vlády), kde sa zišlo niekoľko desiatok tisíc Moskovčanov, ktorí vystupovali proti prevratu a za proces demokratizácie krajiny. Okrem predstaviteľov kultúry a veteránov armády sa na obranu postavili aj bývalý šéf Jukosu Michail Chodorkovský a medzinárodný terorista Šamiľ Basajev zlikvidovaný v roku 2006.

Konflikt vyvrcholil krátko pred polnocou 20. augusta, keď sa pohli tankové jednotky prívržencov GKČP v blízkosti Bieleho domu. Zatiaľ čo podľa oficiálnej správy išlo iba o presun jednotiek, niektorí účastníci tvrdia, že išlo o plánovaný útok s cieľom obsadiť centrálu povstalcov. Na obranu bolo na ceste postavených niekoľko desiatok trolejbusov, ktoré mali slúžiť ako barikády, no niekoľkým obrneným transportérom sa aj tak podarilo prejsť až k budove. Žiadne vážnejšie pokusy o obsadenie budovy však vojaci nepodnikli aj kvôli potýčkam s civilistami, v rámci ktorých zahynuli traja ľudia a niekoľko vojakov na strane povstalcov bolo zranených. Otvorený konflikt trval približne 20 minút, na čo sa podarilo presvedčiť vojenské zložky aby ustúpili.

Tú istú noc prijalo kolégium ministerstva obrany ZSSR rozhodnutie o stiahnutí vojsk z Moskvy a hneď niekoľko štátnych orgánov odsúdilo kroky Komisie. Napriek tomu, že všetci jej členovia s výnimkou jedného, ktorý spáchal samovraždu, boli zatknutí, v roku 1994 dostali amnestiu alebo boli uznaní nevinnými.

V dôsledku augustových udalostí bol podpis “Dohody o zväze suverénnych štátov” zrušený a v tom istom roku vyhlásilo 10 republík ZSSR, vrátane Ruska, o svojej nezávislosti, čo praktický nenechalo Gorbačovovi žiadne právomoci a 25. decembra 1991 bol nútený sa vzdať svojej funkcie, čím sa stal prvým a zároveň posledným prezidentom ZSSR.

Rusko spustilo Facebook pre mŕtvych

04.09.2011

Bratislava, 4. september - V Rusku bola spustená nová sociálna sieť, ktorá je venovaná výlučne mŕtvym ľuďom. Portál pomnipro.ru (pamätaj o / spomínaj na) umožňuje internetovým užívateľom viac »

Žena vyskočila z desiateho poschodia kvôli záchrane mačiatka

14.06.2011

Bratislava 14. jún - Obyvateľka ruského mesta Ťumeň vyskočila z okna bytu na desiatom poschodí pri pokuse zachrániť svoje mačiatko. O obetavosti mladej ženy informoval regionálny portál NashGorod.ru. viac »

Vjačeslav Bykov ako tréner ruskej reprezentácie končí

21.05.2011

Bratislava, 21 máj - Vjačeslav Bykov, ktorý bol hlavným trénerom ruského hokejového družstva od roku 2006, zrejme na tomto poste skončí. Spolu s ním by mál z družstva odísť aj jeho trénersky viac »

sýria, idlib

Kto dohliadne na sýrske chemické zbrane?

18.11.2017 12:00

Rusko už desiatykrát vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN týkajúcu sa Sýrie. Moskovské nie môže viesť k ukončeniu práce misie, ktorá vyšetruje útoky chemickými zbraňami.

voľby do VÚC, Viskupič

Viskupič navrhuje vysielať politickú reklamu aj počas volieb do VÚC

18.11.2017 11:28

"Účelom návrhu zákona je tak zjednotiť právnu úpravu vysielania politickej reklamy a diskusných programov počas volebných kampaní v SR," uvádza poslanec NR SR.

Európska únia

Únia sa dohodla na kompromisnom rozpočte, škrty sa dotknú aj Turecka

18.11.2017 11:17

Rozpočet Európskej únie na rok 2018 počíta so záväzkami vo výške 160,1 miliardy eur a platbami 144,7 miliardy eur.

plot, ostnatý drôt

Na hraniciach Krymu s Ukrajinou postaví Rusko plot

18.11.2017 10:21

Náklady by sa mali vyšplhať v prepočte na viac než 2,8 milióna eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 142
Celková čítanosť: 180301x
Priemerná čítanosť článkov: 1270x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy